על מסקנות וועדת טרכטנברג

רגע לפני שנכנסה השנה החדשה התבשרנו כי ועדת טרכטנברג גיבשה את המלצותיה עבור ממשלת ישראל והמדיניות הכלכלית הרצוייה לנו.

הרבה כבר נכתב על הועדה הזאת ועל כל הדרישות אליהן לא התייחסה כלל וכלל. לצערנו, עוד בתחילת הדרך פסק טרכטנברג נחרצות שפריצת מסגרת התקציב לא תהיה ולא תומלץ, לא על ידו. כבר כאן ניתן היה להבין שמדובר במשחק סכום אפס, אף אחד מאיתנו לא הולך להרויח ממנו דבר וחצי דבר. אה, רגע, חוץ מהמעטים שכבר מרויחים מהשיטה הכלכלית הנוכחית בישראל. ובכל זאת, חיכינו בסבלנות.

ומשהאזנתי וקראתי את ההמלצות של הועדה הזאת (שייתכן מאוד כי ייקברו בדיונים לא פרגמטיים בכנסת) התקוממתי בייחוד כנגד כל מה שטרכטנברג בחר שלא לראות, כנגד כל מה שחברי הועדה בחרו לשתוק עליו ופשוט להתעלם.

טרכטנברג אומר לנו שלא ניתן למצוא מענה לרוב המצוקות. בודאי, הרי מלכתחילה לא התכוונת לפרוץ את מסגרת התקציב כדי לאפשר לנו כלי כלכלי שיכול לעזור לטפל בכל אותן מצוקות. בכך בעצם אמרת לנו בצורה חד-משמעית: חבר'ה, אין לכם מה לחפש במדינה הזאת יותר. היא לא תפתור לכם שום בעיה, היא לא תציע לכם שום עזרה, היא תמשיך לנצל אתכם ולרמוס אתכם ולא לספור אתכם כלל – למרות שעשיתם צבא, למרות שהשלמתם בגרות ופסיכומטרי והלכתם ללמוד באקדמיה במקביל לעבודות שונות ומשונות, וכן, למרות שנטל המסים עליכם (ישירים+עקיפים כמובן) כ"כ כבד. לא, מבהיר לנו מנואל טרכטנברג בסכמו ועדה בראשותו שהיתה אמורה להציע פתרונות למצב האיום אליו הגענו כחברה. אלא שטרכטנברג המליך את הייאוש ולמעשה שלח אותנו לחפש לעצמנו מדינה אחרת, לכל מי שיכול לצאת מכאן, כמובן. כי מי שאומרים לו שכאן לא יהיה לו טוב כמעט בוודאות – ההגיון אומר לו תלך לאן שכן יהיה טוב, למרות הקושי הרגשי, והציונות והיהדות וכו' וכו'.

אבל זה לא מפתיע. זה לא מפתיע שזאת האמירה של טרכטנברג, כי טרכטנברג עובד של בנימין נתניהו בסופו של יום, וקשה לי להאמין שמר נתניהו, ראש ממשלתנו והנואם המבריק באו"ם, לא מכיר ולא מבין מה השלכותיה של מדיניות כלכלית שהוא קידם בשתי קדנציות כראש ממשלה ובקדנצייה נוספת בתווך כשר אוצר. הנה רשימה חלקית מאוד:

הוא מבין טוב מאוד מה פרוש הדבר שרבע מאוכלוסיית ישראל חיה מתחת לקו העוני, דבר שרק יחמיר בעתיד כי כאשר מדובר בילדים אנחנו מגיעים כבר למצב שכל ילד שלישי בישראל הוא ילד עני.

הוא מבין טוב מאוד את הנתון שרוב העניים האלה הם שכירים, אנשים עובדים. כלומר שלמרות שהם יוצאים לעבוד משכורתם אינה מספקת לחיים מכובדים.

הוא מבין טוב מאוד מה המשמעות של מספר מכשירי MRI כמספר אצבעות יד אחת בכל הארץ ברפואה ציבורית.

הוא מבין טוב מאוד שעובדי מגזרים ציבוריים כמו עובדות סוציאליות, מורים, מתמחים ברפואה ציבורית ועוד לא זוכים לתנאי עבודה הוגנים.

הוא מבין טוב מאוד שמדיניות סל התרופות קובעת מי יחיה ומי ימות לפי מעמדו הכלכלי.

הוא מבין טוב מאוד שאדם עובד בישראל נדרש ל-129 משכורות חודשיות כדי להגיע לדירה משלו.

הוא מבין טוב מאוד שהוא מקדם מדיניות פושעת של ניצול עובדים בכל הגילאים כאשר הוא מקצה מספר מגוחך של פקחי משרד העבודה ברחבי הארץ.

הוא מבין טוב מאוד מהו ניצול, כיוון שהוא אמון על הגוף שמעסיק הכי הרבה עובדי קבלן. כן, הגוף הזה הוא מדינת ישראל בכבודה ובעצמה.

הוא מבין טוב מאוד מה המשמעות של תקציב שקטן באופן ריאלי לעומת גודל האוכלוסייה בישראל וצרכיה. הוא מבין ומקדם מצב שבו המדינה תשקיע פחות ופחות בכל רבדי החיים – פחות בחינוך, פחות בבריאות, פחות ביצירת מקומות עבודה חדשים, אבל בד בבד הוא מתעקש להגדיל עוד ועוד את נטל המסים עלינו, רוב האזרחים, באופן שבו אנחנו משלמים באופן יחסי הרבה יותר ואילו בעלי ההון – הרבה פחות.

את כל אלה ועוד דברים רבים אחרים נתניהו מבין היטב. זאת המדיניות אותה הוא היה מעוניין תמיד לקדם. לא נסתרת מעיניו גם העובדה שישראל ממוקמת גבוה גבוה במדד אי-השוויון העולמי, מדד ג'יני, עם דירוג שערורייתי של 0.392 (בשכונה שלנו נמצאות מלאווי, מאוריטניה, מרוקו וירדן, סתם שתדעו). תהיו בטוחים – שום פרט כזה לא התפספס לו. כשהוא מינה את טרכטנברג הוא רק ביקש שנעביר את החצים שלנו ממנו וממשלתו לועדה ולעומד בראשותה, אבל אנחנו יודעים היטב את העובדות, מר נתניהו:

הועדה שמינית לא נשלחה לברר כיצד ניתן להביא צדק חברתי לישראל, משום שבכך מעולם לא רצית, ככל הנראה ממעשייך.

ועדה שרואה את כל העוולות המוזכרות לעיל ועוד רבות אחרות ומספרת לנו כי לא ניתן לפתור את רוב הדברים אינה ועדה שמטרתה הצדק. ראש ממשלה שמכיר את העוולות האלה ואינו מוכן לפעול באופן אמיתי ונחוש כדי לפתור אותן אינו ראש ממשלה שעניינו הצדק.

ולכן, מר נתניהו, עליך לזכור: בבוא השעה אנחנו ניגש לקלפי ונבחר באדם שכן רואה לנגד עיניו את הצדק שאנחנו דרשנו, אותו צדק שאתה וטרכטנברג שלוחך התעלמתם ממנו. בבוא היום לנוחי, שרי, תשובה, עופר, זהבית ושאר הקהל הקדוש הזה יהיו רק מספר קולות בודדים בקלפי להצביע בעבורך. לנו, לעומתם, יהיו מליוני קולות נגדך.

כמה זמן עוד נשאר לך לנסות לתקן, שנה וחצי?

מודעות פרסומת

~ של idoteschner ב- ספטמבר 29, 2011.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: