אנחנו הרי לא מופתעים

בתכנית הטלוויזיה "מצב האומה" יש פינה שנקראת "היא הרי לא מטומטמת". בהשאלה מהפינה הזאת, תרשו לי להשתעשע אתכם במשפט מעט שונה: אנחנו הרי לא מופתעים.

איך זה עובד? פשוט מאוד. אני תכף אפרוס בפניכם מספר ידיעות חדשותיות שכולנו מכירים. את השורה המשלימה, אנחנו הרי לא מופתעים, אתם מוזמנים/ות לקרוא בקול. אז, שנתחיל?

סופה לנדבר, שרת הקליטה, התבטאה השבוע באופן פוגע וגזעני כנגד יוצאי אתיופיה, אבל היא הרי מישראל ביתנו אז… אנחנו הרי לא מופתעים.

אנסטסיה מיכאלי, ח"כית מטעם אותה סיעה, שפכה כוס מים של הח"כ ראלב מג'אדלה. זאת לא ההתפרצות הראשונה שלה, אז אנחנו הרי לא מופתעים.

אז נכון שזאת לא ההתפרצות הראשונה שלה, אבל זה לא הפריע לראש סיעת ישראל ביתנו ושר החוץ, מר איווט ליברמן, לספר לנו שמדובר ב"מעידה חד פעמית", אבל הרי זה אדם שידוע עליו שקידום הפאשיזם עומד בראש סדר היום שלו, כך שאנחנו הרי לא מופתעים.

וממש באותו זמן הכנסת מאשרת בקריאה טרומית הצעת חוק לאיסור שימוש בסמלים נאציים, אותה מקדם ח"כ אורי אריאל, החבר בסיעת "תקומה". זאת הצעת חוק תמוהה מכיוונו של ח"כ אריאל, לאור העובדה שבוועד רבני תקומה, מפלגתו של אריאל כאמור, חבר הרב דב ליאור שהסכים לספר תורת המלך, המורה הלכות הריגת גויים, כולל תינוקות – ממש כמו שרצחו בנו מתוקף תורת הגזע לכאורה ולמעשה באירופה אז. וזה עוד לפני שאני מזכיר את תמונתו של רבין במדי קצין אס.אס, אני לא זוכר שמישהו מהגלגול הקודם של המפלגה הזאת גינה שימוש בסמלים נאציים אז.

אבל אורי אריאל והרבנים העומדים מאחוריו, כך אולי יש מי שסבור, הם חבורה של קיצוניים העושים שימוש מעוות ביהדות, אז אנחנו הרי לא מופתעים.

אפשר להמשיך עם המשפט הזה עוד ועוד. יש מי שאולי אפילו ישאב הנאה מזוכיסטית משהו ממנו – קצת בסגנון של משפט ותיק יותר "אמרתי לך", אבל לא לשם כך התכנסנו.

בודאי שאנחנו לא מופתעים. אותנו הרי כבר אי אפשר להפתיע, בנו לא ניתן לפגוע, אנחנו חסינים. כבר ראינו הכל, אנחנו מבינים הכל, אנחנו חכמים מדי ומנוסים מדי מכדי להאמין לעוד תחבולה, עוד ספין, עוד ססמה שחוקה כזאת או אחרת. כל כך חשוב לנו להראות שאנחנו יודעים הכל כל כך טוב, שאנחנו מיומנים בתגובה צינית/סרקסטית/מנוסחת ומושחזת היטב לפגיעה התורנית הקשה בזכויות האדם והדמוקרטיה בישראל – כי אנחנו הרי לא מופתעים.

ואולי דווקא בחוסן הזה, בעור הפיל הזה שפיתחנו לעצמנו, טמונה הבעיה שלנו, בעיה חמורה יותר מעוד הצעת חוק כזאת או אחרת, ולבעיה הזאת אני מרשה לעצמי לקרוא: אדישות מודעת. למה מודעת? כי אנחנו קוראים את העיתונים, רואים את החדשות, מבינים את גודל הזוועה ומתקוממים (כל עוד זה ברמת הסטטוס בפייסבוק, או ציוץ בטוויטר. ויסלחו לי המאתיים איש גג שיוצאים לכל הפגנה – 200 איש זה כלום בפיתה, אם להשתמש בפתגם עממי). ולמה אדישות? כי באמת פיתחנו כבר עור של פיל, כי כינוי הגנאי 'סמולני' זה כבר משהו שאימצנו לעצמנו (ממש כמו הילד הדחוי בכיתה שאומר שהוא נהנה מהמכות שהוא חוטף), כי צעקנו "זאב זאב" כל כך הרבה פעמים עד שהגרון ניחר והתעייפנו, הקריאה עכשיו הולכת ונהיית רפה יותר.

אז אנחנו מתנהלים בתוך האדישות המודעת הזאת, שלמים עם עצמנו שאנחנו עדיין מוסריים וערניים למה שמתחולל כאן, על הדרך חוגגים חצי שנה לתחילת המחאה (אם כי לא ברור מה בדיוק יש לחגוג – מה בדיוק השתפר כאן לטובה? מה אנחנו, דה-פקטו, שיפרנו כאן לטובה?), כי אנחנו הרי לא מופתעים ואנחנו הרי הכי צודקים בעולם. אז מה אם על הדרך ישראל נהיית פחות ופחות דמוקרטית, יותר ויותר לא שוויונית ולא צודקת? 'הם' מצליחים ואנחנו? דומה שלנו נשאר רק להסתפק בלהיות לא מופתעים.

חודשיים בקיץ אחד לא מספיקים. לשאוף להיות הכי צודקים והכי מוסריים והכי טהורים ונקיי כפיים לא ייקח אותנו לאן שצריך – לא יביא לנו את אמון הציבור שמצוי במצוקה הזאת לא פחות מאיתנו ורק לא יודע מה לעשות (בעצם, כמונו, אחרי הכל). את מה שלא מפתיע אותנו – הוא עוד לא מבין ולא יודע. הגיע הזמן לצאת מהסלון וללכת אל האנשים האלה, לפגוש אותם באמת, לדבר איתם, לתת להם להבין ולהרגיש שהמחאה "שלנו" היא באמת גם המחאה שלהם – שמי שרוצה בטובתם זה אנחנו, כי עד עכשיו אנחנו, מבחינתם, מתמרקים במלים יפות ולא מופתעות בדיוק כמו אחרון הפוליטיקאים.

זה פוסט שלא יסתיים במשפט מפוצץ, אני לא חושב שיש משפט שבאמת הרי ישפיע עלינו עד כדי כך, אבל אולי תראו בזה נקודה למחשבה – נקודה שאני טרוד בה מזה זמן רב.

שיהיה לנו שבוע טוב.

מודעות פרסומת

~ של idoteschner ב- ינואר 15, 2012.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: